Ylli i muzikës soul Marvin Gaye

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,649
Pëlqime
777
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke
Ylli i muzikës soul Marvin Gaye

u vra nga babai i tij me armën që i kishte dhuruar. Gjykatësit e liruan.
Legjenda e soul Marvin Gay u vra në prill 1984 nga babai i tij brenda shtëpisë së tyre në Los Angeles.
Muzikanti ishte kthyer në shtëpinë e tij atërore në një gjendje të keqe, pas një turneu.
Kishte probleme financiare, ishte në depresion dhe ishte i varur nga droga.
Nuk mund të jetonte më vetëm dhe megjithëse nuk kishte patur fëmijëri të këndshme, u detyrua të kthehej në shtëpinë e prindërve të tij.
Marrëdhënia problematike me babanë e tij.
Marvin Gaye kurrë nuk kishte marrëdhënie të mira me babanë e tij.
Që në moshë të re u detyrua të durojë rreptësinë dhe kufizimet e Marvin Sr. (babai dhe djali kishin të njëjtin emër).
Babai i muzikantit ishte pastor dhe i rriti fëmijët e tij me rregulla të rrepta morale.
Ndaloi sportet, kërcimin, kinemanë dhe televizionin dhe imponoi një mënyrë të caktuar të veshjes.
E detyroi tërë familjen të lutet në periudha të caktuara dhe i detyroi fëmijët e tij të lexonin tekste biblike.
Duke u rritur në këtë mjedis shtypës, Marvin Jr u bë muzikant në vend të pastorit.
Zgjedhja e tij zemëroi babanë e tij dogmatik dhe rivaliteti i tyre arriti kulmin.
Para se të vdiste, Marvin i kishte thënë biografit të tij: "Të jetosh me të është si të jetosh me një mbret. Një mbret shumë i çuditshëm, maniak, i sertë dhe i gjithëpushtetshëm.
Duhej të sillesh sipas gjendjes shpirtërore të tij. "Nëse nuk do të ishte për nënën time, e cila gjithmonë më qetësonte dhe adhuronte këngën time, mendoj se do të isha nga ata fëmijë që kryen vetëvrasje dhe ti lexon për ta në gazeta."
Grindjet pak para vrasjes.
Pak para natës fatale të vrasjes, Marvin u zemërua shumë me babanë sepse nuk kishte qëndruar pranë nënës së tij, e cila kishte kryer operacion në veshka.
Jo vetëm që Marvin Sr. nuk e shoqëroi gruan e tij në spital, por u nis për në Uashington, ku kishin një pronë.
Indiferenca e babait të tij zemëroi Marvinin. Gota u mbush kur muzikanti mësoi se kishte shitur shtëpinë e tyre të vjetër në Uashington.
Autoritari Marvin Sr. nuk informoi asnjë nga anëtarët e familjes dhe i mbajti të gjitha paratë për vete.
Marrëdhënia babë-bir tani varej në një litar, i cili së shpejti do të mbyste një nga të dy.
Grindja që çoi në vrasje.
Natën e 31 marsit 1984, Marvin Sr. ishte shumë i mërzitur sepse kishte humbur një dokument. Endej nëpër shtëpi duke bërtitur dhe duke fajësuar gruan e tij për humbjen.
Të nesërmen në mëngjes u zgjua edhe më i zemëruar.
Marvin e dëgjoi të shante nënën e tij dhe me zemërim i tha: "Çfarëdo që ke për t'i thënë, thuaja në sy."
I inatosur, babai, i cili nuk ishte mësuar ta kundërshtojnë, u sul në dhomën e tij dhe i bërtiti sepse u përfshi në grindjen e çiftit.
I zemëruar, Marvin e shtyu të atin fort dhe e hodhi në tokë.
Nëna e tij ndërhyri dhe i ndau të dy burrat.
Marvin Sr. zbriti shkallët si i çmendur, kapi armën që djali i tij i kishte dhuruar Krishtlindjen e kaluar dhe u kthye në dhomë.
Marvin ishte ulur në shtrat kur babai i tij hyri në dhomë me armën e ngritur.
Marvin Sr. tërhoqi dy herë skandalin dhe qëlloi djalin e tij në gjoks.
Të shtënat ishin vdekjeprurëse.
Ndëshkimi i babait vrastar dhe deklaratat e anëtarëve të familjes.
Vdekja e tij u konfirmua zyrtarisht në spital.
Babai, megjithatë, i shpëtoi dënimit.
Mavijosjet në trupin e tij, të kombinuara me ilaçet e gjetura në gjakun e djalit të tij, ishin të mjaftueshme për të pretenduar se gjendej në vetëmbrojtje.
Gjykatësit besuan 70-vjeçarin dhe e dënuan me 6 vite me detyrim paraqitjeje.
Disa argumentuan se Marvin dëshironte të vdiste dhe nuk mund të gjente forcën ta bënte vetë, kështu që eshtyu babanë e tij ta vriste. Kjo nuk u konfirmua.
Pas vrasjes, nëna e Marvin tha: "Burri im nuk e donte kurrë Marvin-in dhe kurrë nuk e simpatizoi. Thoshte se nuk ishte fëmija i tij, diçka që nuk ishte e vërtetë dhe ishte shumë e pakuptimtë. E dinte që Marvin ishte i tij, por për disa arsye nuk e donte dhe më e keqja nga të gjitha, nuk donte që edhe unë ta doja. "Marvin e kuptoi këtë që në moshë të re."
Motra e tij shtoi: "Që nga koha kur Marvin ishte 7 vjeç deri në adoleshencën e tij, jeta e tij ishte një seri episodesh të dhunshme. Në të kaluarën, babai i kishte thënë se nëse Marvin do ta prekte ndonjëherë, do ta vriste."
Fjalët e grave të familjes i konfirmoi vetë vrasësi, kur pas vdekjes së djalit të tij u pyet nëse e donte dhe ai u përgjigj: "Le të themi thjesht se nuk e pëlqeja."

.
 
Top