Videoja që tregon një “stuhi të madhe” në diell

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Një astronom amator ka filmuar një spektakël në diell me pajisjet e tij.

Ju mund të shihni se si një “stuhi” ngrihet mbi diellin, ndërsa fushat magnetike ndërveprojnë, shkruan astronomi, transmeton Telegrafi.

Aktiviteti diellor bëhet më i qetë

Edhe pse ai kishte regjistruar një aktivitet mjaft të fortë të diellit, aktiviteti i përgjithshëm i diellit po shkon drejt një niveli të ulët.

Kjo ndodh rreth çdo 11 vjet, prej se kur ka filluar të regjistrohet që nga viti 1755, dhe ka të bëjë me faktin se dielli ndryshon polaritetin e tij të fushës magnetike gjatë kësaj periudhe.
 
Top