Tragjedi në malin e Olimpit, orteku i merr jetën dy mjekëve, i mbijetuari kërkon ndihmë në radio

Plutoni

VIP
Anëtar/e
Regjistruar
Jul 19, 2020
Mesazhe
64
Pëlqime
35
Pikë
18
Location
North Macedonia
Website
www.meemira.net
Tragjedi në Malin e Olimpit në Greqi. Sipas mediave greke tre alpinistë u goditën nga një ortek pasditen e sotme në zonën e Xerolaki, në malin Olimp. Dy prej tyre humbën jetën ndërsa tjetrin arritur të dalë nga orteku i dëborës. Ai kërkoi ndihmë përmes radios.

Brigada e zjarrfikësve mbërriti në vendngjarje duke nxjerrë trupat e pajetë të dy alipinistëve 47 dhe 52 vjeç. Ndërkohë alpinisti i tretë tashmë do të merret nga forcat tokësore të shpëtimit.
Sipas burimeve të medias greke, dy viktimat ishin mjekë nga Larisa të cilët punonin në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar ndërkohë që ishin transferuar në spitalin e Larisës.
!
 
Top