Thesi i Karbonit.

Nicktjeter

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
514
Pëlqime
402
Pikë
63
Yjet gjinden gjithkund ne qiellin tone. Por eshte nje zone ne qiellin jugor, mu ne mes te se shndritmes Rruges se qumeshtit, komplet e zeze.
Ne pamje te pare duket komplet pa yje.
Mendoni qe shekuj me para kjo ''njolle'' quhej Mjegullnaja e Zeze e Magelanit, ne kontrast me E vogla e Madhje mjegullane e Megalanit, dy galaksi sateliket e Rruges se Qumeshtit qe dallohen fort mire me sy ne hemisferen e jugut.
Por, nese keta jane dy galaksi, kjo njolle e zeze eshte ne realitet nje mjegullnaje.
Kjo mjegullnaje e quajtur (shih pak cfare rastesie) Thes Karboni, dhe ne fakt eshte nje perqendrim me pluhur e gas aq te shpeshte sa nuk le asnje drite te yjeve qe ka pas qe te depertoke : eh po, sepse pervec pamjes se saj kjo mjegullnaje eshte nje fabrike me yje te reja. Mendoni qe, ne fakt, pas shume miliona vitesh kur pjesa me e madhe e materialit te mjegullnajes do jete ''konvertuar'' ne yje, ajo pjese jugore do te shkelqeje pikerisht si gjitha pjesat qe e rrethojne.
Ne realitet ne imazhet me nje rezolucion te larte te ESO-s, te marra nga observatori kilian te La Silla, nje minimum i sasise se drites te disa yjeve, tejkalo, e duke qene se pluhurat thithin rrezatimin qe vijne nga yjet me te reja e sapo te lindura duke i vene ne gjatesi valore me te gjata, ndriqimi i dyte ngjan lehtesisht me i kuq.
Graviteti, ne te ardhmen, do te detyroje pafundine e sasise se pluhurave qe te mblidhen, e me tutje keta ti japin jete yjeve te reja e planeteve te reja. Drita do marre vendin e erresires.
Nuk na ngelet gje tjeter, atehere, peros se sa te presim e te shohim se si ''Thesi i Karbonit'' do ndizet e do flakeroje serish me yje.

yje 3.jpg

BRYG

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Jul 14, 2020
Mesazhe
151
Pëlqime
144
Pikë
43
Nuk jam i shumë i dhënë pas astronomisë si shkencë, por më ka shkuar mendja të provoj astrofotografi, domethënë të fotografoj qiellin, yjet, hënën.
Do ta provoj kur të kem kohë.

Nicktjeter

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
514
Pëlqime
402
Pikë
63
Nuk jam i shumë i dhënë pas astronomisë si shkencë, por më ka shkuar mendja të provoj astrofotografi, domethënë të fotografoj qiellin, yjet, hënën.
Do ta provoj kur të kem kohë.
Me cfare aparati ?