Suxhuk i pjekur me kërpudha, perime dhe djathë

Kamelia

Moderator/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
217
Pëlqime
15
Pikë
1
Location
Birmingham
Suxhuk
Përbërësit:

– 1 kungull i vogël,
– 5 copë suxhukë,
– Pak vaj,
– 6 patate të ziera,
– 300 g kërpudha të ziera mali,
– 200 g djathë të grirë në rende,
– 1 lugë të madhe erëza. Përgatitja: Kungullin e presim në rrathë dhe rendisim në tepsi të vajosur.
Patatet e ziera i qërojmë, i presin në kube dhe i vëmë në rrathë të kungullit. Pastaj i vendosim kërpudhat e ziera dhe shtojmë erëzat dhe i qesim djathin e grirë në rende. Në fund i vëmë copat e suxhukut dhe i pjekim në furrë shporeti gjysmë ore.
 
Top