Si e kuptoni se jeni ne nje maredhenie te gabuar ?

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,930
Pëlqime
826
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke
Si e kuptoni se jeni ne nje maredhenie te gabuar?

E ndieni para së gjithash në trupin tuaj, në stomakun tuaj, atë ndienjë të pakëndshme kur jeni me dikë që nuk ju bën aspak mirë, i cili nuk ka qëllimet më të mira, thjesht ndieni se diçka nuk shkon mirë. Fjalët e tij/saj nuk tingëllojnë të sinqerta, sytë e tyre nuk duken shumë të sinqertë dhe energjia e tyre nuk është e lehtë.

Më pas e kupton që nuk mund të shprehesh sepse po përpiqesh të shmangësh një grindje tjetër ose e di që çfarëdo të thuash, nuk do të dëgjohet ose kuptohet. Filloni të dëgjoheni si një disk i prishur, përsëriteni pa kuptim, derisa disku të prishet plotësisht.

Më pas dalë-ngadalë filloni të humbni respektin për atë person për shkak të gënjeshtrave ose mungesës së devotshmërisë ose veprimeve të diskutueshme. Diçka ju ndalon të jepni sepse mendoni se vetëm ju e keni bërë deri më tani. Dhe nëse të japësh është diçka që admirojmë te të tjerët, sasi të mëdha në personin e gabuar na lënë të rraskapitur dhe bosh.

Filloni të shijoni kohën tuaj pa ata, filloni të preferoni përsëri vetminë tuaj, sepse edhe kur jeni me ta, ndiheni të vetmuar, të largët, të izoluar nga bota dhe vetvetja. Filloni të kuptoni se çfarë nënkuptojnë njerëzit kur thonë se është më mirë të jesh vetëm sesa të jesh me dikë që të bën të ndihesh vetëm.

Dhe atëherë do të kuptoni se si duhet të jetë për ju një marrëdhënie e mirë. Duhet t'ju sjellë gëzim shpesh, jo vetëm me raste. Nuk duhet të jetë barrë për ju, nuk duhet të bëjë që të humbni veten ose dinjitetin dhe intensitetin e zërit tuaj. Një marrëdhënie e mirë nuk do t'ju bëjë kurrë të pendoheni që dhatë një pjesë të vogël të zemrës suaj.

Ekzistojnë dy mënyra për të zbuluar nëse jeni në një marrëdhënie të mirë apo të keqe: në fund të ditës largoheni me më pak ose më shumë sesa keni pasur kur keni ardhur? Largoheni duke ndierë sikur është fillimi apo fundi? Ndiheni më mirë kur jeni bashkë apo vetëm?

Sepse edhe pse tingëllon e vetëkuptueshme kur investoni në dikë, linjat janë të paqarta, dhe janë të frikshme gënjeshtrat që i themi vetes dhe justifikimet që bëjmë për njerëz, që t’i mbajnë në jetën tonë janë, por në fund të ditës, ashtu si një mendje negative nuk do t'ju japë kurrë një jetë pozitive, kështu dhe personi i gabuar nuk do t'ju japë kurrë llojin e duhur të dashurisë. Personi i gabuar do t'ju mbajë gjithmonë në një fushë dyshimi për veten tuaj, jetën tuaj dhe dashurinë tuaj, por personi i duhur do të jetë gjithmonë atje për ju, duke u përpjekur t'u përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve ... me ju.

Rania Naim.
 

Attachments

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,487
Pëlqime
1,818
Pikë
113
Si e kuptoni se jeni ne nje maredhenie te gabuar?

E ndieni para së gjithash në trupin tuaj, në stomakun tuaj, atë ndienjë të pakëndshme kur jeni me dikë që nuk ju bën aspak mirë, i cili nuk ka qëllimet më të mira, thjesht ndieni se diçka nuk shkon mirë. Fjalët e tij/saj nuk tingëllojnë të sinqerta, sytë e tyre nuk duken shumë të sinqertë dhe energjia e tyre nuk është e lehtë.

Më pas e kupton që nuk mund të shprehesh sepse po përpiqesh të shmangësh një grindje tjetër ose e di që çfarëdo të thuash, nuk do të dëgjohet ose kuptohet. Filloni të dëgjoheni si një disk i prishur, përsëriteni pa kuptim, derisa disku të prishet plotësisht.

Më pas dalë-ngadalë filloni të humbni respektin për atë person për shkak të gënjeshtrave ose mungesës së devotshmërisë ose veprimeve të diskutueshme. Diçka ju ndalon të jepni sepse mendoni se vetëm ju e keni bërë deri më tani. Dhe nëse të japësh është diçka që admirojmë te të tjerët, sasi të mëdha në personin e gabuar na lënë të rraskapitur dhe bosh.

Filloni të shijoni kohën tuaj pa ata, filloni të preferoni përsëri vetminë tuaj, sepse edhe kur jeni me ta, ndiheni të vetmuar, të largët, të izoluar nga bota dhe vetvetja. Filloni të kuptoni se çfarë nënkuptojnë njerëzit kur thonë se është më mirë të jesh vetëm sesa të jesh me dikë që të bën të ndihesh vetëm.

Dhe atëherë do të kuptoni se si duhet të jetë për ju një marrëdhënie e mirë. Duhet t'ju sjellë gëzim shpesh, jo vetëm me raste. Nuk duhet të jetë barrë për ju, nuk duhet të bëjë që të humbni veten ose dinjitetin dhe intensitetin e zërit tuaj. Një marrëdhënie e mirë nuk do t'ju bëjë kurrë të pendoheni që dhatë një pjesë të vogël të zemrës suaj.

Ekzistojnë dy mënyra për të zbuluar nëse jeni në një marrëdhënie të mirë apo të keqe: në fund të ditës largoheni me më pak ose më shumë sesa keni pasur kur keni ardhur? Largoheni duke ndierë sikur është fillimi apo fundi? Ndiheni më mirë kur jeni bashkë apo vetëm?

Sepse edhe pse tingëllon e vetëkuptueshme kur investoni në dikë, linjat janë të paqarta, dhe janë të frikshme gënjeshtrat që i themi vetes dhe justifikimet që bëjmë për njerëz, që t’i mbajnë në jetën tonë janë, por në fund të ditës, ashtu si një mendje negative nuk do t'ju japë kurrë një jetë pozitive, kështu dhe personi i gabuar nuk do t'ju japë kurrë llojin e duhur të dashurisë. Personi i gabuar do t'ju mbajë gjithmonë në një fushë dyshimi për veten tuaj, jetën tuaj dhe dashurinë tuaj, por personi i duhur do të jetë gjithmonë atje për ju, duke u përpjekur t'u përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve ... me ju.

Rania Naim.
Qendron dashuria ne te tilla ? :)
 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,487
Pëlqime
1,818
Pikë
113
Kur nuk e pranon qe po perfundon.
Mbahesh aq e lidhur me kujtimet e fillimet ( sepse fillimi eshte gjithmone i bukur) sa nuk heq dot dore,dhe dalengadale ti sje me vetvetja.
Kur fillon e peson te tilla lekundjesh mendoj qe dashuria ka filluar te zbehet sa e as kujtimet se mbajne dot ne kembe. :)
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Kur fillon e peson te tilla lekundjesh mendoj qe dashuria ka filluar te zbehet sa e as kujtimet se mbajne dot ne kembe. :)
Pikerisht.
Po hajde thuaj nickut ti 😆
Ndaj them plumbi do plumb. E sheh qe sben efekt as komunikimi,ka devijime. Largohu dhe ashtu,gjej plumbin e duhur per ty.
 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,487
Pëlqime
1,818
Pikë
113
Pikerisht.
Po hajde thuaj nickut ti 😆
Ndaj them plumbi do plumb. E sheh qe sben efekt as komunikimi,ka devijime. Largohu dhe ashtu,gjej plumbin e duhur per ty.
Mos duhet nje pije e forte qe te shkaktoje zgjimin ? :rolleyes:
Jo plumb!

Komunikimi eshte ajo ura mendoj,ose si ato flladet :)
 

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,930
Pëlqime
826
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke
Kur nuk e pranon qe po perfundon.
Mbahesh aq e lidhur me kujtimet e fillimet ( sepse fillimi eshte gjithmone i bukur) sa nuk heq dot dore,dhe dalengadale ti sje me vetvetja.
Te njejtin mendim kam me @Nicktjeter
......
Mire se erdhe 🙂
Uroj te ndihesh mire mes nesh 🙂
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Mos duhet nje pije e forte qe te shkaktoje zgjimin ? :rolleyes:
Jo plumb!

Komunikimi eshte ajo ura mendoj,ose si ato flladet :)
Nje e pire dhe nje e qare e mire 😆.
Plumbi ne kete rast kam idene te merresh me veten..kur vrapon pas nje marrdhenie toksikeme njerez negativ ,humb dhe veten. Ndaj nese nuk rikonstrukturon ate ske gje ne vije.
 
Top