Pak kulture..

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Pinkwashing.
Kur nje kause shoqerore shfrytezohet per bizneset.
Kur ndodh? Ndodh atehere kur disa strategji marketingu te " ngjyrosura me roze" produket ose nje brand. Per te pasur sigurune e konsumatoreve,te femrave sidomos sepse jane me sensibel drejt emancipimit.
Ky term u perdor per here te pare ne vitet 90 per te identifikuar disa ndermarrje qe benin gjasma sikur mbeshtesnin grate e semure me kancer ne gjoks ama duke fituar vete lek nga fondet e krijuara.
Pink Swiffer - Nje prodhim i limituar ku P&G deklaroi se cdo 2 cen nga shitjet do shkonin per bamiresi,kishte vetem nje problem qe kompania kishte vene nje limit per bamiresi,pjesa tjeter,shkoi ne partofolin e P&G.
Reebook - edhe Reebook ne 2010 beri te njejten gje,kunder kancerit te gjoksit vuri ne shitje disa atletete pasi arriti shuma e 750.000$,pjesa tjeter shkoi tek partofoli i ndermarrjes.
Terma te tjere me te njejten domethenie per ne dimensione te tjera : greenwashing.
Nderrmarrjet bejne marketing mbi sistemin ekologjik,per te krijuar nje imazh sa me pozitiv.
Rainbow washing - kur ndermarrjet perdorin ngjyrat e LGBT per te marre konsensu sa me pozituv per te rritur klientet.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Kina ka vendosur qe te shtrije sistemin e saj te "rregullimit" te kushtrve meteorologjike deri ne 5,5 milion km katror deri me 2025.
- Me nje fushate te re te quajtur " Fire Happens Fast" zjarrfikesit ne Kanada vendosen qe te benin sa me koshient qytetaret per rrezikun e zjarrit ne shtepi. % me e madhe e zjarreve ndodh pikerisht ne shtepi.download.jpeg


-Starlite eshte nje material i perdorur nga nje parukjer britanik Maurice Ward . Pasi veshen nje veze dhe proshute ,vune re qe cfare do te mbeshtillej me Starlite nuk digjej as nuk cenohej as me temperatura 10.000 grade celsius.
Ward ishte shume fanatik per zbulimin qe beri madje shkoi edhe deri ne Nasa qe ata ta testonin por nuk u tregoi se me cfare ishte bere dhe kur vdiq formulen e mbajti sekret. Akoma deri me sot nuk dihet me cfare materiali eshte bere,Ward e zbuloi teksa vuri re tek mbeturinat qe digjeshin aty ishte i vetmi produkt qe nuk digjej. Ward mendoi se do behen milionier me kete zbulim por per fat te keq nuk ndodhi ashtu.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Me 1750 ne Afrike lind nje vajze qe rritet qetesisht me familjen e saj,dashurohet me nje person por ardhja e europianeve ben qe kjo lumturi ti prishet.
Grabisin kete femren dhe duan ta cojne diku afer Senegalit. Ne anije perdhunohet nga nje marinar dhe ngel shtatzene. Lind femijen por ajo nuk arriti ta donte,keshtuqe braktis femijen dhe largohet.
Rosalie,keshtu quhej femija,rritet por behet skllave e vajzes se padronit te mamase se saj. Me 1794 kemi anullimin e skllaverise. Rosali merr emrin Solitude. Dashurohet me nje person dhe ngel shtatzene. Bujqit qe kishin ne dore ekonomine asokohe,pa krah force nuk prodhonin dot dhe ishin shume kunder. Sapo Bonaparti erdhi ne pushtet skllaverine e beri prap te ligjshme.
Ne 1802 Louis Delgres udheheq nje revolucion kunder skllaverise ,mes tyre eshte Solitude edhe pse ne muajin e 8 shtatzene ajo del qe te luftoje.
Shume miq te Solitude vdesin kete e kapin te gjalle por e lejne deri diten qe do linde,te nesermen e varin. Thuhet qe para se te vdiste tha " o te lire ose te vdekur "Ne 1999 i eshte dhene nje statuje ne Guadalupe. Gruaja shtatzene qe luftoi kunder skllaverise.
statue-monumenti-vittime-attivisti-politici-sociali-12.jpg
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Nje dokumentariste amerikane Anna Boyiazis shkrepi nje foto te 4 studenteve ne Kijini ndersa mesonin te qendronin mbi uje duke perqafuar disa ene boshe,dhe pastaj do shpetonin jete njerezish ne brigjet e Oqeanit Indian. Sidomos ne zonen Mnyuni ne Zanzibar, pjesa gjysem e pavarur e Tanzanise eshte e rrethuar nga deti por prap shumica e vajzave nuk dine te notojne sepse nuk kane kostume banjo te duhura. Foto e 2018.
Polish_20210427_220942032.png
 
Top