Për herë të parë në 71 vjet, kopshti më i bukur i luleve në botë nuk ka vizitorë

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Nëse jeni një adhurues i luleve, me siguri keni dëgjuar për Kopshtet magjike Keukenhof në Lisse, Hollandë, të cilat shpesh quhen Kopshti i Evropës, transmeton lajmim.net.

Ky kopsht prej 32 hektarësh është quajtur shpesh kopshti më i bukur i pranverës në botë, ku mbillen 7 milion specie të ndryshme çdo vit.

Kopshti është i njohur gjerësisht për bollëkun e tij të tulipanëve, por edhe lulet e tjera si hyacinths, daffodils, zambakë, trëndafila, karafila dhe iris janë mbjellë në modele estetikisht të këndshme që shpesh kanë efektin më tërheqës në mendjen e njeriut.Që nga themelimi në 1950, 70 vjet më parë, Keukenhof ka qenë e hapur për turistët për 8 javë në vit gjatë pranverës, duke filluar nga mesi i marsit deri në mesin e majit.

Lulet do të ishin në lulëzim të plotë deri në mars, duke hedhur tokat me ngjyrat e tyre mahnitëse të shkëlqyera dhe aromat gjallëruese. Mesatarisht, Keukenhof merr rreth 26 mijë vizitorë në ditë.

Kopshtarët janë jashtëzakonisht të përpiktë me modelet me mendje, disa prej të cilave janë lule të mbjella së bashku për të formuar forma më të mëdha të luleve, siç janë tulipanët e preferuar nga tifozët dhe trëndafilat e çajit. /Lajmi.net/ 
Top