Njihuni me 5 dobitë e qershive. Ndihmojnë për trajtimin e artritit dhe ulin rrezikun e…

Kamelia

Moderator/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
183
Pëlqime
18
Pikë
1
Location
Birmingham
Një filxhan qershi përmban 90 kalori me një furnizim të bollshëm të fibrave, proteinave dhe vitaminës A dhe C. Konsumimi i qershive çon në një rritje të aktivitetit antioksidant në trup.Një studim klinik i kryer në Universitetin e Miçiganit doli në përfundimin se qerQershitë janë të pasura me vlera ushqyese.

Qershitë ndihmojnë për trajtimin e artritit reumatoid, në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe në uljen e rrezikut të prekjes nga kanceri i zorrës së trashë. Përmbajtja e lartë e antioksidantëve ka qenë i lidhur me nivele të reduktuara të oksidit nitrik, një përbërës ky i lidhur me osteoartritin dhe artritin reumatoid.

NDIHMOJNË NË NIVELIN E ULËT TË SHEQERIT NË GJAK TE NJERËZIT ME DIABET

Qershitë përmbajnë antocoksin antioxidant, ngjyrues natyral dhe kanë përfitime të shumta shëndetësore. Në studimet e hershme laboratorike që përdornin qelizat e pankreasit të kafshëve, antocoksianët rritën prodhimin e insulinës me 50 për qind. Nga ana tjetër, studiuesit këshillojnë që të kufizoni qershitë e ëmbëlsuara sepse ato përmbajnë sheqer shtesë dhe më pak pigmente të dobishme të qershisë.

NDIHMOJNË NË ULJEN E RREZIKUT TË SËMUNDJEVE TË ZEMRËS

Qershitë mund të japin përfitime të ngjashme shëndetësore kardiovaskulare si ilaçet që përdoren për të rregulluar yndyrën dhe glukozën te pacientët me sindromën metabolike. Sipas ekspertëve të shëndetit, qershitë zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru.

NDIHMOJNË NË ULJEN E RREZIKUT NGA KANCERI I ZORRËS SË TRASHË

Fibra dietike në qershi ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, thotë Instituti Amerikan për Kërkime të Kancerit (AICR). Konsumi i fibrave dietike ndihmon për të mbajtur në kontroll edhe peshën trupore. Mbipesha cilësohet një faktor rreziku kanceroz, që mund të rrisë rrezikun e prekjes nga sëmundjet tumorale. Një studim i kryer në Universitetin Shtetëror të Michiganit doli në përfundimin se anthocyanins në qershi mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

NDIHMOJNË NË PËRMIRËSIMIN E KUJTESËS

Qershitë janë një burim i mirë i anthocyanin, i cili mund të ndihmojë në rritjen e kujtesës.

PËRMIRËSOJNË CILËSINË E GJUMIT

Konsumi i lëngut të qershisë rrit kohën totale të gjumit dhe cilësinë e gjumit. Kështu, një gotë lëng qershi në mëngjes dhe në mbrëmje ndihmon në përmirësimin e gjumit. Universiteti i Pensilvania dhe Universiteti i Rochester monitoruan zakonet e gjumit të 15 të rriturve që pinin lëng qershie në mëngjes dhe në mbrëmje për dy javë. Rezultatet e studimit treguan se kishte një ulje të ndjeshme të pagjumësisë gjatë javëve që pjesëmarrësit pinin lëng qershie.
 
Top