Ne nuk jemi cfare ishim.

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
889
Pëlqime
691
Pikë
93
Te kujtohet cfare po beje nje vit me para?
Ku ishe,me ke? Ishe i lumtur? I trishtuar? Te kujtohet kush ishe?
Imagjino te ndertosh nje keshtjelle rere. Mire. Tani imagjino te kesh nje vit kohe qe te ndryshosh cdo grince rere me nje tjeter grimce.
Pytje : ne fund te kesaj pune a do te kishe te njejten keshtjelle? Apo do jete nje tjeter keshtjelle,pak a shume identik me ate origjinalin por jo saktesisht e njejta?

Mendohu mire per pergjigjen qe do japesh sepse ne ecjaken e ketyre 365 dite te vitit ,98% e atomeve te trupit tend eshte zevendesuar me nje tjeter te te njejtit tip. Sipas gjatesise,peshes ,je krijuar nga 1 deri ne 10 miliard te miliardeve te miliardave atomeve. Ka shume atome ne trupin tend se sa yje ne gjithe unuversin qe mund te veshtrojme. Cfare do gjeje qe po beje nje vit me para tani asnje nga ata atomet sjane me pjese e jotja.

Nese je me nje person per me shume se nje vit,gati asnje nga atomet qe ke perballe tani,nuk ishin me aty kur tj u dashurove me ate. Dhe ti ske me asnje atom qe kishe kur per here tepare mendove " po me pelqen"

Eshte e njejta keshtjelle rere sepse ka te njejten forme? Apo eshte nje tjeter keshtjelle me grimca te tjera rere?

Tani ke atome te tjere qeme para ishin ne oqean,ne nje lope,ne nje molle ,ne atmosfere ,ne nje fije bari,ne nje person tjeter qe mbase se ke njohur kurre e tani seshte me.
Ke nje hero? Nje personazh historik qe admiron se tepermi? Dike qe do doje ta takoje? Nese do flasim statistikisht ne kete moment ne brendesi te trupit tend ke miliarda atoma qe ishin pjese etrupit te atij personi. Ose personi i pare qedo zbrese ne nje tjeter planet ose do shtype ate boton qe do shkaterroje universin tone,do kete ne brendesi nje miliard atomesh qe tani jane te tute.
Ne trupin tend jane atome qe i perkisnjn Adolf Hitler,mbase te lidhura bashke me disa te tjere qe ishin te Anne Frank. Sepse ne fund te gjithe jemi te perbere nga te njejten atime identik qe sillen ne cozmos ka 13.8 miliard vite. Jemi nje grumbull atomesh qe aktuakisht jane organizuar ne nje menyre para se te shperndahen e te kthehen qe te bejne ate qe kane bere gjithmone : te jene nje grimce e vogel ne univers.
IMG-20210110-WA0015.jpg
 
Last edited:

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,090
Pëlqime
1,625
Pikë
113
@Passion i thashe njerit do te impresionoj me kete materialin qe do te sjell.
Sipas teje e impresionova? 😆
Nqs s'reagon e ke lene pa fjale. ;)

Nqs te kundershton ,pjeset e atomeve tua e kane pushtuar.

:)

Dua ne trupin tim te marr ca atome nga te gjithe ju. :LOL:

Ng ky shkrim qe me del aq bukur do kujtoj ate fjaline se,,,,,,,,

C'jeni duke kerkuar,eshte duke ju kerkuar e ajo ty. :)

:love:
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
889
Pëlqime
691
Pikë
93
Nqs s'reagon e ke lene pa fjale. ;)

Nqs te kundershton ,pjeset e atomeve tua e kane pushtuar.

:)

Dua ne trupin tim te marr ca atome nga te gjithe ju. :LOL:

Ng ky shkrim qe me del aq bukur do kujtoj ate fjaline se,,,,,,,,

C'jeni duke kerkuar,eshte duke ju kerkuar e ajo ty. :)

:love:
Me kujtove ligjet e Murphy-t me kete fjaline e fundit. Do e sjell aty me vone :)
Ai eshte bere ironik o Passion,do ia marr shpirtin 😆
 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,090
Pëlqime
1,625
Pikë
113
Me kujtove ligjet e Murphy-t me kete fjaline e fundit. Do e sjell aty me vone :)
Ai eshte bere ironik o Passion,do ia marr shpirtin 😆
Kuptoja boten
duhet te jete dicka me e thelle. ;)

Ne c'do llogari te bere me kujto se Passion eshte me dashtunine e tij te madhe @Nicktjeter :love:
Po deshe benzine e shkrepse
kam sa te duash. 🙈:cool:

Na i sill ligjet e Murphy-t se si kam lexu ndonjehere. :)
 

NeviAna..

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Jul 14, 2020
Mesazhe
145
Pëlqime
174
Pikë
43
Te kujtohet cfare po beje nje vit me para?
Ku ishe,me ke? Ishe i lumtur? I trishtuar? Te kujtohet kush ishe?
Imagjino te ndertosh nje keshtjelle rere. Mire. Tani imagjino te kesh nje vit kohe qe te ndryshosh cdo grince rere me nje tjeter grimce.
Pytje : ne fund te kesaj pune a do te kishe te njejten keshtjelle? Apo do jete nje tjeter keshtjelle,pak a shume identik me ate origjinalin por jo saktesisht e njejta?

Mendohu mire per pergjigjen qe do japesh sepse ne ecjaken e ketyre 365 dite te vitit ,98% e atomeve te trupit tend eshte zevendesuar me nje tjeter te te njejtit tip. Sipas gjatesise,peshes ,je krijuar nga 1 deri ne 10 miliard te miliardeve te miliardave atomeve. Ka shume atome ne trupin tend se sa yje ne gjithe unuversin qe mund te veshtrojme. Cfare do gjeje qe po beje nje vit me para tani asnje nga ata atomet sjane me pjese e jotja.

Nese je me nje person per me shume se nje vit,gati asnje nga atomet qe ke perballe tani,nuk ishin me aty kur tj u dashurove me ate. Dhe ti ske me asnje atom qe kishe kur per here tepare mendove " po me pelqen"

Eshte e njejta keshtjelle rere sepse ka te njejten forme? Apo eshte nje tjeter keshtjelle me grimca te tjera rere?

Tani ke atome te tjere qeme para ishin ne oqean,ne nje lope,ne nje molle ,ne atmosfere ,ne nje fije bari,ne nje person tjeter qe mbase se ke njohur kurre e tani seshte me.
Ke nje hero? Nje personazh historik qe admiron se tepermi? Dike qe do doje ta takoje? Nese do flasim statistikisht ne kete moment ne brendesi te trupit tend ke miliarda atoma qe ishin pjese etrupit te atij personi. Ose personi i pare qedo zbrese ne nje tjeter planet ose do shtype ate boton qe do shkaterroje universin tone,do kete ne brendesi nje miliard atomesh qe tani jane te tute.
Ne trupin tend jane atome qe i perkisnjn Adolf Hitler,mbase te lidhura bashke me disa te tjere qe ishin te Anne Frank. Sepse ne fund te gjithe jemi te perbere nga te njejten atime identik qe sillen ne cozmos ka 13.8 miliard vite. Jemi nje grumbull atomesh qe aktuakisht jane organizuar ne nje menyre para se te shperndahen e te kthehen qe te bejne ate qe kane bere gjithmone : te jene nje grimce e vogel ne univers.
View attachment 727
Asnjeher nuk jemi njêsoj.. derisa jetojmê dhe frymojmê..
Nqs nuk ka mure..ose guacka kompleksesh..ne marrim dhe japim..atome.grimca shpirti.shkêmbejmê nê natyrshmêri..edhe pa vetêdijen tonê..
Ne mbushemi dhe konsumohemi njêkohêsisht..
 
Top