Motra e "Rruges se Qumeshtit"! M83

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
953
Pëlqime
740
Pikë
93
Nje mga imazhet me te detajuara te marra nga M83!
M83 eshte nje moter e "vogel" e Rruges se Qumeshtit me nje diamter rreth 50.000 vite drite ,dhe ne fskt eshte gjysma e Galaksise sone por struktura e saj duhet te jete perfarsisht e njejte.
Ky imazh i mrekullueshem eshte bere nga Dark Energy Camera,ne Kili . Sic e thote edhe vete emri kjo kamer ishte perdorur per te studiuar universin e zi ( erret?)por pasi perfundoi detyren qe kish,u riadaptua per te kapur keto imazhe te mrekullueshme sikur kjo foto ketu.
Detajet e kesaj fotoje jane aq te jashtezakonshme fale edhe perdorimit te me shume se 1 filtri. Pluhurat bllokojne ne fakt nje pjese te madhe te drites se dukshme,por behen te tejdukshme me infra te kuqe. Globulet e drites se kuqerremte jane shkaktuar nga re te ngrohta hidrogjenore ( shenje e formimit te yjeve),pastaj kemi edhe gazin e jonizuar..te gjitha keto perberes me temperatura te ndryshme dhe qe jane te dukshme ne gjatesj te ndryshme valore.
Si do ngjante Rruga e Qumeshtit ne syte e je civilizimi alien qe jeton ne nje tjeter galaksi?
Nuk ekzistojne imazhe te Rruges se Qumeshtit nga jashte,gjithsesi,edime qe pak a shume kush eshte pamja e saj,edhe nga hartat yjore qe tashme
prodhojme gati cdo vit edhe me satelitet,gjithashth edhe duke ceshtruar galaksi te tjera ne forme spirale
Mbase ndonje alien me teleskopin e vet duke veshtruar Rrugen e Qumeshtit mund te jete duke pyetur veten nese ekziston ndonje civilizim tjeter me i zhvilluar qe po i veshtron.. jemi te sigurte per dicka ama : M83 eshte larg 15 milion vite drite,alienet brenda saj do e shihnin Rrugen e Qumeshtit sic ishte para 15 milion vitesh. Me siguri..pa qenie njerezore.
FB_IMG_1613210882873.jpg
 
Top