Mickey Rourke - "Mickey Kasapi"

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,649
Pëlqime
777
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke
"Mickey Kasapi". Nofka e Mickey Rourke në boks.

Qëlloi me armë gruan e Kare Otis dhe u burgos. Nga idhull seksi deri në mënjanimin artistik.
Në vitet 1980, Mickey Rourke konsiderohej pasardhësi i Marlon Brando dhe James Dean. Sidoqoftë, karriera e tij pati shumë ulje-ngritje dhe u bë më i njohur për sjelljen e tij shpërthyese dhe të paparashikueshme gjatë xhirimeve, sesa për karrierën e tij artistike.
U bë boksier profesionist dhe kur vendosi të bëhej aktor jetoi në New York mes mijëra njerëzve të pastrehë dhe lypte që të paguante shkollën e dramës.
Philip Andre Rourke Jr, siç është emri i vërtetë i Mickey Rourke, u lind në 16 shtator 1952 në zonën Schenectady të New York. Prindërit e tij u divorcuan kur Rourke ishte shtatë vjeç dhe disa vite më vonë u transferua me nënën e tij në Miami. Së bashku me dy vëllezërit e tij, Rourke u rrit në një mjedis të vështirë familjar.
Nëna e tij u rimartua dhe njerku i tij ishte një njeri mizor që shpesh përdorte dhunë fizike kundër Mickey. Në të njëjtën kohë, duhej të mësonte të jetonte me pesë vëllezër të tjerë të birësuar.
Për të mbrojtur veten, Rourke u përfshi në sporte, veçanërisht bejsboll dhe boks.
Ishte gjithashtu një mënyrë për të qetësuar zemërimin që ndiente vazhdimisht kur përballej me babanë e tij.
Shumë vite më vonë në një intervistë deklaroi se "Isha i çmendur, i zemëruar dhe i turpëruar; ky turp u kthye në zemërim. Mendoj se ka ardhur kur isha fëmijë dhe ndihesha inferior në shtëpi. Më dëbuan dhe dola në rrugë duke besuar se ishte normale të rrah njerëzit.”
Performanca e tij atletike ishte e shkëlqyeshme dhe shpejt u bë boksier profesionist.
Fryma e tij luftarake do ta bënte të njohur në qarqet e boksit si "Mickey Kasapi", por lëndime të ndryshme të vogla e detyruan të linte ringun tre vite më vonë. Sidoqoftë, ekspertët thonë se talenti i tij nuk do të shkonte larg. Sidoqoftë, gjithnjë pendohej për mungesën nga boksi.
I pastrehë në New York dhe filmi që e bëri simbol seksi.
Pas shkollës, pa asnjë mendim për arsim të lartë, Mickey Rourke bëri punë të ndryshme për të mbajtur veten.
Gama e "punëve të rastësishme" ishte e paparë. Punoi si ndërtues dhe transportues, si bërës akullores dhe trajnues lepujsh por edhe si roje sigurie në një bar për transvesti.
Në fillim të viteve 1970, një ish-shok klase e Rourke kontaktoi me të dhe e pyeti nëse dëshironte të luante protagonist në një film.
Përvoja ishte e paharrueshme për Mickey, i cili vendosi të merrej me aktrim.
U transferua në New York dhe për një kohë të gjatë jetoi i pastrehë nën urat e qytetit të madh. Lypte dhe u përpoq të gjente punë vetëm për të paguar shkollën e aktrimit.
Në 1975, situata e tij personale u përmirësua kur aktorja Susan Sikat e mori si nxënës dhe i besoi rolin e Eddie në filmin "Mbi Urë" të Arthur Miller. Në 1979, performanca e tij në "1941" të Steven Spielberg tërhoqi vëmendjen e "kokave të mëdha" të Hollywood-it. Kritikët e vlerësuan për rolin e tij në filmin "Eksitim" dhe në vitin 1986 u bë gjerësisht i njohur si John misteriozi dhe tërheqës që angazhohet në lojëra të ndryshme seksuale me Kim Basinger në "9 1/2 Javë." Filmi mahniti audiencën dhe Mickey Rourke u bë "simboli i seksit" të ri të industrisë së filmit.
Duke siguruar çmimin Kombëtar të Kritikëve të Filmit për Aktorin Mbështetës më të Mirë për rolin e tij në "Diner", si dhe një numër kontratash kinematografike në të ardhmen, Rourke dukej se përçmonte panikun që rrethonte emrin e tij.
"Nuk më intereson fare kush shkon të shohë filmat e mi ose çfarë thuhet për to. Më japin para të mira dhe kjo është e vetmja gjë që më intereson tani."
Pasuan shumë bashkëpunime me regjisorë të njohur si Francis Ford Coppola dhe Nicholas Reg.
Sidoqoftë, shumë regjisorë përmendën sjelljen e pahijshme të aktorit gjatë xhirimeve.
Adrian Lynn i "9 1/2 Javë" tha që "xhirimet ishin të dhimbshme pasi Rourke vinte në xhirime me lecka ... Kaa atë sjellje të djalit të rremë të rrugës, por nga ana tjetër është ende jashtëzakonisht i ndieshëm dhe i turpshëm".
Alan Parker, regjisori i "Engjëllit të Demonizuar" ishte më i sinqertë dhe tha se "Të punosh me të (me Mickey Rourke) është një makth i vërtetë. "Eshtë shumë i rrezikshëm sepse nuk e di se cila do të jetë lëvizja e tij e ardhshme."
Në jetën e tij personale, aktori adoptoi stilin e një revolucionari simpatik që qarkullon me motorr dhe rroba lëkure.
Ndryshonte shpesh dashnoret që ishin zakonisht modele dhe shkatërronte suitat e hoteleve ku qëndronte.
Bëri dy martesa të dështuara me gruan e tij të dytë t'a çojë në burg.
Protagonist me të në filmin "Orkideja e egër", Kare Otis, pesë muaj pas martesës së tyre u shtrua në një klinikë me simptoma depresioni.
Disa vite më vonë u dërgua në një spital të New Mexico, ku mjekët zbuluan se ai kishte një plagë plumbi në shpatull. U përpoq të mbulojë burrin e saj dhe deklaroi se arma që kishte në çantë shpërtheu aksidentalisht.
Në vitin 1994, megjithatë, Rourke u dërgua në Departamentin e Policisë në Los Angeles për abuzim me gruan dhe kaloi ca kohë në burg. Fama e tij u shkatërrua dhe vendosi të kthehej në ring.
"Më është dashur të kthehem në boks sepse isha vetë-shkatërrues. Nuk e respektoja veten as si person as si aktor."
Sigurisht që kthimi i tij zgjati gati një vit. U tërhoq edhe një herë, pasi së pari arriti të thyejë hundën dhe brinjët dhe të marrë pjesë në ndeshje që ngritën dyshime serioze për konkurrencën e stisur.
Kthim në kinematografi.
Në vitin 1997, Mickey Rourke bëri një paraqitje në filmin "Rainmaker", por pas mijëvjeçarit aktori luajti shpesh role mbështetëse me vlera artistike mediokre ose të parëndësishme.
Në vitin 2008 fitoi një Golden Globe për interpretimin e tij në "Wrestler". Ishte një rikthim spektakolar me një skenar të shkëlqyeshëm dhe një interpretim emocionues.
Në moshën 67 vjeç, Mickey Rourke duket se e ka moderuar sjelljen e tij. Por duket se nuk është pajtuar me kohën.
Vazhdon të ushtrohet dhe interesohet për pamjen e tij, ndërsa ka pranuar që ka bërë operacione plastike shumë herë. Diçka e qartë pasi rezultati nuk e favorizon.

.
 
Top