Ligjet e Murphy.

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Edward Murphy ishte nje inxhinier i i forcave ajrore per te pare nese rritjet e shpejtesise cfare impakti do kishin mbi trupin e njeriut. Dhe ne nje eksperiment dy ishin rruget qe mund te kryeheshin ai gjeti nje difekt dhe ne nje koment te pamenduar gjate tha : nese kemi dy rruge per te bere dicka e njera nga keta rruge co ne dicka kastastrofike atehere ne do marrim pikerisht ate rruge.
Ne nje konfernece per shtyp u pyeten se si nuk benin gabime dhe John Paul Stapp qe ishte mjeku maxhor tha kemj ndjekur ligjet e Murphy.
Qe atehere ligjet e Marphy-t kane nuanca ironike dhe pseudoshkencore dhe per te marre dicka negative me tjeter kendveshtrim
-Ligji nr 1 thote :
Nese dicka do shkoje keq,do shkoje.
Ligji nr 2 :
Mundesia qe dicka te ndodhe, eshte e barabarte me deshirushmerine per te. Sa me shume te deshirohet, aq me te shumta jane mundesite qe te mos realizohet kurre!
-Ligji nr 3:
Propabiliteti qe nje fete buke e lyer me gjalp bie me nje tapet te ri eshte e barabarte me vleren e atij tapeti.
Si eshte e mundur kjo? Fakti qe distanca nga tavolina dhe tapeti eshte nje lartesi e vogel dhe feta e bukes rendohet vetem nga njera dhe ben te mundur vetem nje "kthim permbys". Pra qendron.
Pra te gjithe mund te krijonme ligje te Murphy :)
 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,487
Pëlqime
1,818
Pikë
113
@Passion me ligjin nr 2 mu kujtua 😋
Ligji nr 2 :
Mundesia qe dicka te ndodhe, eshte e barabarte me deshirushmerine per te. Sa me shume te deshirohet, aq me te shumta jane mundesite qe te mos realizohet kurre!

Te e para me pelqen

Te e dyta ose e shemb ? :)
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
841
Pikë
113
Ligji nr 2 :
Mundesia qe dicka te ndodhe, eshte e barabarte me deshirushmerine per te. Sa me shume te deshirohet, aq me te shumta jane mundesite qe te mos realizohet kurre!

Te e para me pelqen

Te e dyta ose e shemb ? :)
Sepse sndodh 😆
Kam idene se ligji i Murphyt eshte per ngushellimet njerezire lol
Pra te mos kesh shume premisa.
Psh..nese ka det te trazuar varka do permbytet.
Parashikim perfekt
 

CuteKitty

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Dec 8, 2020
Mesazhe
137
Pëlqime
100
Pikë
43
ky sikur ka folur per universet paralele
 
Top