Ku ndodhen vezët e çmuara të Pashkëve të Carit krijuar nga Faberge me ar dhe diamant.

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,920
Pëlqime
825
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke
Ku ndodhen vezët e çmuara të Pashkëve të Carit krijuar nga Faberge me ar dhe diamant.
Çfarë ndodhi me argjendarin e famshëm pas mbizotërimit të bolshevikëve.


Në Shtator 1918 një i moshuar arratisej nga Rusia, ku revolucioni komunist sapo kishte mbizotëruar i maskuar si postier diplomatik. Vdiq i zhgënjyer dy vite më vonë në Lozanë. Emri i tij ishte Carl Faberge dhe konsiderohet argjendari më i mirë i lindur ndonjëherë.
Regjimi komunist mbylli dyqanet dhe punëtoritë e tij, pasi nuk mund të duronte veprimtarinë e argjendarit zyrtar të carit, krijimet e të cilit adhuroheshin nga mbretërit, princat dhe të pasurit në të gjithë botën.
Kishte një dyqan të madh në Moskë, më vonë në Odessa, në Kiev dhe në Londër, në të cilët hynin vetëm të kurorëzuar, maharajashë, princër dhe multimilionerë.
Punimet e Faberge ishin kryevepra me të gjitha llojet e metaleve dhe gurëve të çmuar. Punëtoritë e tij bënë mijëra objekte, por të gjitha unike. Asnjëra nuk u krijua për herë të dytë.
Pajisje unike dhe porosi speciale.
Përveç bizhuterisë klasike, imagjinata dhe arti i Faberge bënte orgji në të gjitha llojet e objekteve. Miniatura, statuja, kupa, tavlla cigaresh, doreza për çadra, figura, orë, lule.
Ndër mijëra artikuj, më i famshmi ishte kutia muzikore prej smalti të artë dhe diamant që e bëri për përvjetorin e dasmës së Felix Yusupov, karfica për balerinën Tamara Karsavina, e cila përbëhet nga ametisti më i madh i gjetur ndonjëherë, një shportë lulesh për careshë Aleksandrën me lule prej perle dhe stamens të artë, një tenxhere argjendi e mbështetur në katër kthetra shqiponje për mbretin Menelik të Abisinisë, një kupë me xham të zi dhe smalt rozë, ar dhe diamante për Ramën VI, mbret i Siam.
Gjithashtu e famshme është një Budë me zad të gjelbër prej 15 cm, me sy rubin, gjuhë diamanti rozë dhe rrip të bardhë smalti, si dhe miniatura 7.5 cm e një karroce me ulëse smalti me shirita zbukuruar me ar, dritare kristali të qëndisura dhe pjesa e brendshme me perla.
Vezët e famshme të Pashkëve të Carit.
Por kryeveprat më të famshme të Faberge ishin vezët e famshme të Pashkëve të Carit. Në 1881, Faberge i paraqiti Car Aleksandrit III një vezë prej smalti të bardhë në ar. Kur Cari e hapi, gjeti brenda një të verdhë të artë, e cila hapej për të dalë një zog me kurorë në të cilën kishte një vezë rubin.
Cari ishte aq i ngazëllyer sa që porositte një vezë nga Faberge çdo Pashkë, një veprim që vazhdoi me pasardhësit e tij. Faberge bëri 57 vezë mahnitëse gjatë gjysmëshekullit tjetër, secila prej të cilave u bë e famshme.
Më të njohurat:
Veza e 1897: E bërë nga ar jeshil, me dy shqiponjat perandorake ruse të bëra me smalt të zi dhe diamante rozë. Përmbante një miniaturë të karrocës perandorake me shirita ari të kryqëzuara dhe sediljen e shoferit të bërë nga smalt portokalli.
Veza e vitit 1900: Me një hartë të Rusisë dhe një miniaturë të hekurudhës Trans-Siberiane të bërë nga platini. Kishte një rubin të madh në lokomotivë me dy vagonë pasagjerësh prej ari dhe një vagon kishë prej kristali.
Veza e vitit 1906: Me smalt të purpurt, xhingla të kryqëzuara diamanti dhe një mjellmë të artë duke notuar në një pishinë nga akuamarin. Rreth liqenit kishte bimë ujore në të katër nuancat e arta, ndërsa, me shtypjen e një butoni, mjellma ngrihet në këmbët e saj të arta dhe ulet në një pemë të artë.
Prodhimi i këtyre vezëve u ndal në vitin 1917, me mbizotërimin e bolshevikëve dhe askush nuk e di saktësisht se sa mbijetojnë sot.
Ekzistojnë vetëm tre në Muzeun e Kremlinit, katër në Muzeun e Virxhinias në Shtetet e Bashkuara.
Këto ekspozohen në publik, por ka edhe të tjerë në koleksionet private. Një amerikan, Armand Hammer shkoi në Rusi në vitin 1921 me një klinikë private të lëvizshme për të ndihmuar gjoja luftimin e tifos.
Revolucioni e pranoi me shumë nderime, duke konsideruar se kishte shtysë solidaritetin ndërkombëtar dhe e bëri më të lehtë për të turneun në Rusi. Kur Hammer u kthye në Amerikë, nxori nga kriptet e klinikës 13 vezë të tilla Pashkësh që i kishte blerë për një copë bukë nga matrapazë të ndryshëm dhe revolucionarë analfabetë, të cilët i kishin futur në xhepat e tyre kur pushtuan pallatin. Hammer i kanalizoi në koleksione private në SH.B.A, duke fituar shuma përrallore. Por këto u shpëtuan.
Sa herë që një pronar vezësh Fabergé vendos t'i shesë, krijohet salo në të gjithë botën nga lajmi. Një shembull tipik është vendimi i trashëgimtarëve të manjatit, Malcolm Forbes të cilët kishin 9 vezë ...
Sot, koleksioni më i madh përkatës mbahet nga biznesmeni miliarder rus Viktor Wexelberg, i cili zotëron 15 vezë - bizhuteri të markës së famshme.
Vezët e mbetura ndoshta humbën, u copëtuan dhe u shitën si ar dhe gurë për nevojat jetesore të atyre që i kishin vjedhur. Faberge la Rusinë të shkatërruar dhe vdiq në rrogoz, i zhytur në mjerim.
Sir Sarver Sitwell tha për të: "Duket se nuk ka gjasa që bota të ketë përsëri një argjendar si Carl Faberge. Këto objekte fantazie që bëri nuk do të bëhen më."
Ky është fati i revolucioneve. Shkatërrojnë simbolet dhe objektet e bukura të regjimit të vjetër, si produkte të korrupsionit dhe injorancës, por pak më vonë i zëvendësojnë me simbole dhe objekte të tyre që janë zakonisht më pa vlerë dhe më të lira se ato që rrafshuan….


.
1596376704810.png1596376721293.png1596376761929.png1596376801247.png1596376840575.png1596376881709.png1596376927864.png
 
Top