Kjo është macja me fytyrën me dy ngjyra

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Një anomali gjenetike, ose një çrregullim gjenetik, është një sëmundje që shkaktohet nga një lloj mutacioni ose ndryshimi në sekuencën ADN të njeriut ose të kafshëve, transmeton lajmi.net.

Një gjenomë është tërësia e ADN-së që jep udhëzime mbi zhvillimin dhe rritjen e trupit të organizmit. Gjenomi mund të ndryshojë gjë që shkakton këto anomali dhe mutacione.

Anomali e kimerës është ndoshta çrregullimi më befasues që mund t’i ndodhë një organizmi. Kafshët kimera përbëhen nga qelizat mëmë me gjenotipe të ndryshme të cilat mund të ndodhin duke bashkuar më shumë se një vezë të fekonduar në një vezë të vetme.View this post on Instagram
A post shared by (@amazingnarnia) on Feb 10, 2020 at 12:45pm PST

Kimerat në kafshë formohen nga të paktën katër qeliza prindërore. Dy embrione të hershme ose dy vezë të fekonduara duhet të bashkohen në një organizëm të vetëm. Kjo është arsyeja pse një kimera zakonisht mbart dy ose më shumë popullsi të ndryshme qelizore që burojnë nga zigota të ndryshme.

Një e mitur tre-vjeçare e lindur në Paris, Narnia De La Grace, ka një lesh të lehtë gri dhe të zezë në kokë. Macja e bukur duket ashtu si dikush mori dy gjene të ndryshme të një mace dhe i vendosi ato së bashku.View this post on Instagram
A post shared by (@amazingnarnia) on Aug 17, 2019 at 12:23pm PDT

Vetëm gjysma e fytyrës së Narnia përmban një pjesë gri ndërsa i gjithë trupi i saj është i zi. Ka edhe një pjesë të vogël nën qafë që ka lesh të bardhë. Për më tepër, macja ka sy të kaltër blu gjë që e bën atë edhe më të bukur.

Pronarja e tij, Stephanie Jiminez, e përshkruan Narnia si një kotele të trembur kur takon dikë të ri, por shpejt nxehet. Narnia ishte një hit në fillim në vitin 2018 kur ishte akoma një kotele e vogël dhe që nga atëherë u bë aq e famshme sa njerëzit kërkuan që ajo të shfaqej në TV në shfaqjet e maceve. /Lajmi.net/View this post on Instagram
A post shared by (@amazingnarnia) on Oct 1, 2018 at 9:07am PDT
 
Top