Katrorka me lajthi

Kamelia

Moderator/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
217
Pëlqime
15
Pikë
1
Location
Birmingham
Përbërësit


3 vezë
3 filgjan sheqer (filgjani I kafes turke,100ml)
3 filgjan vaj
4 filgjan qumësht
5 filgjan miell
3 filgjan lajthi të bluar
½ pluhur për pjekje
11 luge sheqer
5 filgjan lajthi të bluar
50 gr çokollatë
2 filgjan qumësht

Hapat

Perziejme vezet,sheqerin,vajin,qumeshtin,miellin e perzier me pluhurin per pjekje dhe lajthite.

Te gjitha keto I qesim ne kallep te lyer me vaj dhe te permillur me madhesi 25×35 dhe pjekim ne 180 grade per 25 minuta.

Ne nderkohe ngrohim qumeshtin,cokollaten,sheqerin, dhe pasi te jete zier dhe trashur pak masen e qesim mbi embelsiren e pjekur dhe te vaket(jot e nxehte shume).
 
Top