Italia në shok: Heroi kombëtar i tyre po lufton për jetë

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Por, të gjitha këto nuk janë çështje diskutimi tani në Itali, me gjithë kombin që po luten për jetën e heroit të tyre kombëtar, Alessandro Zanardi.

Është vështirë të thuhet nëse lufta për jetë në të cilën ai tani gjen vetën, është “beteja më e vështirë”, sepse ai tashmë një gjë të tillë e ka kaluar, madje dy herë.Alessandro Zanardi (53) ose Alex Italia. Kështu quhet ai në vendin e tij, një “Supermen” që adhurohet nga të gjithë.

Alex ishte duke vozitur një “handbike” në veri të Italisë, ku po merrte pjesë në një garë që simbolizonte normalizimin e jetës pas pandemisë COVID-19, për t’u përplasur me një kampion.

Me lëndime të rënda në kokë, ai iu nënshtrua një operimi në spital në Siena, ndërsa tani është në gjendje kome. Mjekët janë duke duke bërë të pamundurën, për të mbajtur në jetë heroin e tyre kombëtar.Supermen italian dhe një fenomen botëror

Ish shoferi i disa skuadrave në Formula 1 dhe pastaj pjesë e garimit me makina, ishte afër vdekjes dy herë, në këto dy sporte, ku nga aksidentet e pësuara mjekët janë detyruar t’i amputojnë të dy këmbët. Ai nuk u dorëzua asnjëherë, duke u bërë një fenomen në sportet Paraolimpike, duke u bërë një fitues i shumëfishtë në ‘handbike’ (biçikleta me duar).

Në debutimin në Lojërat Paraolimike të vitit 2012 në Londër, Alex arriti të fitonte në dy disiplina, dhe katër vjet më vonë në Rio, ai përsëriti të njëjtët suksese.

Përveç këtyre katër medaljeve të arta, ai fitoi edhe dy medalje të argjendta, që është një rekord./Lajmi.net/
 
Top