Guri që flet shqip dhe ‘tronditi’ Greqinë: Ne nuk largohemi nga toka jonë, me këtë rrojmë, këtu hapim va.rret

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,920
Pëlqime
825
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke
Guri që flet shqip dhe ‘tronditi’ Greqinë: Ne nuk largohemi nga toka jonë, me këtë rrojmë, këtu hapim varret

Pllaka e gurit në ishullin grek të Lemnosit i përket shekullit të VI.p.e.r. dhe është deshifruar nga studiuesi Muharrem Abazaj.
Një mbishkrim i tillë mjaft i vjetër është gjetur në territorin e Greqisë, në ishullin Lemnos.
Ai është bërë objekt deshifrimi nga shumë studiues, midis të cilëve edhe Nermini Vlora (Falasci), e cila ka deshifruar një pjesë të mirë të shkrimit.
Por, siç thotë ajo, nuk e vazhdoi më tej për mungesë të njohjes thellë të gjuhës shqipe.
Duke punuar mjaft me këtë mbishkrim, studiuesi Muharrem Abazaj arriti të identifikojë aty shumë nga ato fjalëza njërrokëshe pellazge, identike ose të përqasura me ato fjalë shqipe që kishte dalluar tek toponimet.
Përmbajtja e këtij mbishkrimi është një një histori e dhimbshme e lidhur me pronën, me tokën.
“Ne nuk largohemi nga toka jonë, me këtë rrojmë, këtu hapim va.rret”.
Edhe portreti në gurin e mbishkrimit si dhe thika përbri tij, flasin qartë për këtë përmbajtje.
Deshifrimi i këtij mbishkrimi me anën e shqipes, tregon në mënyrën më të plotë për lidhjen e pellazgjishtes me shqipen.
F302A49E-52C3-433B-9200-3ADB713EFF43.jpeg
 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,486
Pëlqime
1,818
Pikë
113
Mallkimi yne me i madh i kesaj gjenetike ish se iliret s'lane shkronja pas. ;)

E dhimbshme
E trishte!


Nje nate u gjeta ne nje forum (serb) ku nje material me dergoi atje,e nga nje postim mora nje mori replikash e sharjesh

nje replike qe me beri pershtypje ish se dikush thosh

kur mendoni se jeni pasardhes te Ilireve,pse ju si popull s;keni lidhje me detin(sikurse kane grekerit)??
:rolleyes:
 

CuteKitty

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Dec 8, 2020
Mesazhe
137
Pëlqime
100
Pikë
43
greket kshu thon kemi qene fise te tyre ose ata fise tona..
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
839
Pikë
113
Mallkimi yne me i madh i kesaj gjenetike ish se iliret s'lane shkronja pas. ;)

E dhimbshme
E trishte!


Nje nate u gjeta ne nje forum (serb) ku nje material me dergoi atje,e nga nje postim mora nje mori replikash e sharjesh

nje replike qe me beri pershtypje ish se dikush thosh

kur mendoni se jeni pasardhes te Ilireve,pse ju si popull s;keni lidhje me detin(sikurse kane grekerit)??
:rolleyes:
E ti cfare i the?
 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,486
Pëlqime
1,818
Pikë
113

NeviAna..

V.I.P
Anëtar/e
Regjistruar
Jul 14, 2020
Mesazhe
149
Pëlqime
178
Pikë
43
Historia...ruhet me thonjë dinjiteti...
Me vraga..dhe gjurmë..jo thjesht me fjalë.
Greqia investon..para..në ruajtjen e gënjeshtrës së tyre..
Kurse ne jemi krejt e kunderta..ne të vërtetat tona të vjetra i shesim shumë lirë në pazare historie..
Ne shesim emrin tone për pak pashaport Greke..dhe në hipokrizi histerike themi..o sa mirë me ken Shqiptar
 
Top