Gjurme fosilesh

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,061
Pëlqime
839
Pikë
113
Nje here e nje kohe dinosauret ecnin mbi Toke. Duket nje fraze cliche' derisa nuk kemi perballe nesh nje gjurme fosili

Kjo u zbulua me 23 janar te ketij viti jo nga nje ekspert por nga nje vajze e vogel qe shetiste plazheve te Uellsit jugor me prinderit e saj. Eshte normale te gjinden ne keto ane gjurme te tilla por kjo eshte e vecante sepse eshte ruajtur e tera dhe aq e mireruajtur dhe e sakte sa entuziazmoi si paleontologet si muzeo e Cardiff qe ndodhet aty afer gje qe u kujdesen menjehere per gjurmen ne menyre qe ta studionin
Dhe normal entuziasmi i zbulueses se vogel Lily Wilder. Gjurma i takon pak a shume 220 mioion vite me para,nje kohe e larget edhe per dinosauret..jemi ne kohen Triasik
Ne ate epoke tokat e shfaqura ishte nje superkontinent ,Pangjea,me klime te thate e te shkrete. Skocia dhe Uells benin pjese te tokat ne fund te maleve te medha te Pangjeas,nje zingjir malesh shume me e larte dhe me e gjate se Himalayat. Italia fizikisht akoma nuk ekzistonte.
220 milion vite me para nje dinosaur i vogel ,i madh sa nje njeri,e pamundur qe ta dime me saktesi vetem nga gjurma,eci mbi nje terren te baltosur o mbase nje fund liqeni gjysem te thare ose nje breg deti jo shume te thelle. Pas pak nje shi i madh shkaktoi nje permbytjeqr depozitoi nje shtrese balte siper gjurmes. Dhe keshtu ka qendruar per 220 milion vite derisa forcat e Tokes,ererat e oqeani nuk e kane hequr ate shtrese balte duke nxjerre ne nje pamje mahnitese nje deshmi te nje kaluare aq te larget dhe te pakuptueshme megjithate eshte aq tokesore..
FB_IMG_1612817064939.jpg
 
Top