Fugaku – kompjuteri më i shpejtë në botë, po e studion përhapjen e Covid-19

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Fugaku, i cili u zhvillua nga Fujitsu dhe instituti i kërkimit të qeverisë Riken, u rendit i pari në listën Top500 të superkompjuterëve globalë, Fujitsu dhe Riken njoftuan të martën, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Fugaku mund të kryejë më shumë se 415 415,000 trilion komanda në sekondë, duke e bërë atë 2.8 herë më të shpejtë se Summit, super kompjuterin e ndërtuar nga IBM i cili më parë mbante vendin e parë.

Superkompjuteri japonez tashmë është në faza eksperimentale, i cili po përdoret për gjetjen e hulumtimeve lidhur me Covid-19, përfshirë diagnostifikimin, terapinë dhe simulator për përhapjen e virusit, tha Riken në një deklaratë në prill.

Fugaku është planifikuar të funksionojë me kapacitet të plotë që nga viti i ardhshëm. /Lajmi.net/
 
Top