Fileta në pëlhurë qengji

Kamelia

Moderator/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
217
Pëlqime
15
Pikë
1
Location
Birmingham
Fileta në pëlhurë qengji
PËRBËRËSIT:

• 800 gr. mish qengji,
•1 pëlhurë qengji e përvëluar dhe e prerë në katrorë,
• moraçë,
• rozmarinë,
• 4 patate,
• 2 dcl verë,
• vaj, kripë, piper.

Mishi pritet në copa të holla racioni.

Filetat e qengjit kriporen, piperoren, u hidhen erëzat dhe mbështillen me pëlhurë qengji. Fërgohen në vaj të nxehtë nga të gjitha anët gjersa të skuqen. Në ndërkohë patatet pastrohen, priten në rrathë dhe zihen 15-20 minuta në ujë të njelmët. Patatet e ziera fërgohen në yndyrë të nxehtë, gjersa të fillojnë të skuqen. Në pjatë ku do të shërbehen, vendosen filetat e shoqëruara me patate dhe të zbukuruara me moraçë. Shërbehet verë e zezë.
 
Top