Edith Piaf (1915 - 1963)

Uarda

Besimi yt dhe i imi gjykohen çdo ditë.
Staff member
Moderator/e
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,649
Pëlqime
777
Pikë
113
Location
Bornholm Danimarke

Edith Piaf (1915 - 1963)Edith Piaf ishte këngëtare dhe aktore franceze. Interpretimi i Chanson (balladë franceze), që reflektonte tragjeditë e jetës së saj personale, i dha famë në mbarë botën. Hitet e mëdhenj të saj, të mirënjohurit "La vie en rose" dhe "Non, je ne regrette rien". Edith Giovanna Gassion, i cili është emri i saj i vërtetë, u lind në Paris më 19 dhjetor, 1915.
Babai i saj ishte akrobat rruge dhe nëna këngëtare nëpër kafene. Të dy e braktisën Edith-in e vogël, e cila u rrit me gjyshen e saj, pronare e një bordelloje në Normandi. Në moshën tetë vjeçare, Edith u verbua nga meningjiti, por iu rrikthye shikimi katër vite më vonë. Në vitet e adoleshencës, e merrte me vete babai i saj, i cili punonte si akrobat cirku, dhe e vinte të këndonte për të plotësuar "numrin" e tij.
Atje e zbuloi një pronar kabareje dhe i dha punën e saj të parë në një klub nate. Kërkoi që të riemërohet Piaf, që në zhargon parizian do të thotë harabel. Në 1932 ra në dashuri me Luis Dipon, me të cilin pati një vajzë, Marcelën. Dipon kërkoi nga Piaf të braktiste këngën dhe të gjente një punë të rregullt. Grindjet ishin të shpeshta për këtë temë, dhe shumë shpejtë të dy morën rrugë të ndryshme.
Marcela e vogël jetonte me nënën e saj, e cila shpesh e linte vetëm për shkak të punës së saj. Pa kujdes të konsiderueshëm nga nëna e saj, Marcela e vogël u largua shpejt nga jeta në moshën dy vjeçare, në kohën kur nëna e saj filloi të njihte lavdinë, duke kënduar në sallat më të mëdha të muzikës në Paris.
Kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore, e imëta Edith Piaf tashmë ishte e famshme. Një zë që ngushëlloi francezët në ato vite të vështira të poshtërimit kombëtar. Pas luftës, fama iu rrit. Në vitet e ardhshme shëtiti në Europë, Amerikën e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara. Zëri i thjeshtë, por dramatik në stil, i ngjirur dhe i butë, e bënë të njohur botërisht. Më 18 shtator, 1946 Edith Piaf shfaqet në Athinë, në "Kotopouli Theater".
Gjatë qëndrimit në kryeqytetin grek, 31vjeçarja e atëhershme u njoh me aktorin 25 vjeçar Dimitris Horn dhe ra në dashuri me të, por pa përgjigje. Më pas bie në dashuri me boksierin Marcel Serdan dhe marrëdhënia e tyre do të zinte faqet e para të shtypit. Për fat të keq Serdan do të vriten në një aksident ajror në tetor të vitit 1949. Në vitin 1952 do të martohet për herë të parë, me patriotin e saj aktorin dhe këngëtarin Jacques Pils (1906-1970), me kumbare Marlene Dietrich. Çifti u divorcua në vitin 1957, pa patur fëmijë.
Në vitet 60-të Edith Piaf do të njihet me parukierin dhe këngëtarin grek Theofani lamboukas (1936-1970), njëzet vite më i ri nga ajo. Dashurohet me pasion pas tij dhe martohen në vitin 1962. Piaf do t'i japë atij pseudonimin Theo të dua (Theo Sarapo në frëngjisht), me të cilin do të bëhet i njohur si këngëtar në publikun francez. Pavarësisht suksesit të saj, në jetën e saj nuk dominonte ngjyra rozë. Historia mjekësore përfshin dëmtime në rrugë, kura detoksifikimi, shtatë operacione dhe një tentim vetëvrasje.
E sëmurë dhe e lodhur, Edith Piaf iku nga jeta më 10 tetor 1963, para se të mbushte 48 vite. Piaf shkroi vetë disa nga këngët e saj ("La vie en rose"), por interpretoi dhe këngë nga Remon ASA ("Mon legjionar"), Michel Emery ("L 'Accordeoniste"), Henri Comte (Padam-Padam) , Georges Moustaki ( "Mylord"), Charles Dumont ( «Non, je ne regrette rien»), Marguerite Single ( "L 'Hymne a l' amour», Leo Fere ( «Les amants de Paris")

 

Passion

V.I.P
Staff member
Administrator/e
Regjistruar
Jun 22, 2020
Mesazhe
2,322
Pëlqime
1,711
Pikë
113
 
Top