Cfare po ndodh rreth botes sot

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,052
Pëlqime
834
Pikë
113
Sahel.
Saheli eshte nje fashe e territorit te Afrikes nenSahariane qe gjaton nga Sahara e veriut deri ne Saharan e Sudanit ne jug.
Per te ndaluar ecurine e shkretetires eshte krijuar projekti per Murin Jeshil qe ne 2030 do mbaroje si projekt.
Do jete e gjate 8 mije km dhe e gjere 15km, e krijuar nga peme e barishte te ndryshme do perthithe 250 milion ton CO2 dhe te krijoje rreth 10 milion vende pune te reja.
Projekti u perfol nga 2002 por vetem ne 2007 u nis, dhe deri me sot vetem 4 milion hektar nga 100 qe ka projekti jane realizuar.10113_2019_1481_Fig1_HTML.png
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,052
Pëlqime
834
Pikë
113
Ne Zelanden e Re - eshte miratuar nje ligj qe jep leje ne rast te nje aborti spontan.
Ne Usa- ,ne me pak se 7 dite kane ndodhur afro 10 gjuajte me arme ne turme
Etiopi- Sipas Onu kriza humanitare ne Tigrè po behet gjithmone me shqetesuese
Poloni - shkrimtari Jakub Zulzcyk rrezikon burgun sepse quajti presidentin Duda " nje idiot"
Australi- Sydney eshte goditur nga permbytjet me te medha gjate ketyre 100 vite te fundit.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,052
Pëlqime
834
Pikë
113
Spanja ka miratuar ligjin per eutanasi
-Ne Hollande u be nje eksperiment. 1500 persona te testuar me tampona dhe te gjithe negativ moren pjese ne nje festival,pa maska. Me date 25-26 do ribehen testet dhe ne prill do kemi rezultatet. E vetmja gje ju kerkuar qe te instalonin nje app per te monitoruar levizjet e te rinjve. Nese kjo sjell sukses ne vere do rihapen shume gjera.
-10 vite me para ne Siri filloi nje lufte civile qe akoma ska mbaruar.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Staff member
Super Moderator
Regjistruar
Jun 23, 2020
Mesazhe
1,052
Pëlqime
834
Pikë
113
Zelanda e re ngriti pagen minimale dhe rriti taksat per te pasurit.
-Ne Everest mos prania e turistave krijoi rrethanat qe te pastrohej..nga 2 ton mbeturina.
-Ne Usa eshte hapur procesi per vdekjen e George Floyd
-Kina po bojkoton rrobat qe nuk perdorin perdorimin e pambukur te mbledhur nga minoranca uigura.
-Mozambik,Issis pohoi se atentati ne Palma ku vdiqen 10 persona e kane kryer ata.
-Tajlande,protestat pro demokracise vazhdojne akoma edhe pse ka shume arrestime per normat e antiCovid.
-Meksike ,ka rreth 100 mije vdekje me shume se sa ato te zyrtarizuara
-Islande qindra persona kane vajtur tek vullkani Fragadasfajll per te marre pjese ne erozionin e tij.
 
Top