Autobusi ‘Into the Wild ’u largua nga Alaska sepse shumë njerëz po vinin ta kërkonin

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Ky autobus i braktisur u bë i popullarizuar nga libri i John Krakauer i vitit 1996, Into the Wild, dhe më herët, autoritetet e larguan atë nga vendi i tij i pushimit në Alaska, transmeton lajmi.net.

Në libër, Chris McCandles, një i diplomuar nga kolegji u ndoq me vrap në të gjithë Amerikën. Ai përfundoi duke vdekur nga uria në të njëjtin autobus, i cili raportohej se ishte braktisur në zonë në vitet 1960.

Historia e McCandles ka frymëzuar qindra njerëz që nga koha kur të vijnë dhe të shikojnë autobusin ku ai vdiq. Anëtarët e këshillit të qytetit të Denali Borough, në të cilin autobusi ndodhet teknikisht, kanë kërkuar që autobusi të hiqet me vite.

Në fillim të këtij viti, autoritetet lokale duhej të shpëtonin 5 turistë italianë nga zona përreth autobusit. Një turist nga Bjellorusia vdiq në zonë në vitin 2019.

Into The Wild' bus removed from Alaska wilderness - BBC News


Zona në vetvete është e shënuar nga moti i paparashikueshëm, si dhe shërbimi i dobët satelitor, që e bën të vështirë për njerëzit që nuk e njohin fare zonën, veçanërisht kur errësohet. Sipas Guardian, autobusi ishte përdorur nga një kompani ndërtimi nga Fairbanks, qyteti më i afërt.

Autoritetet lokale kanë kohë që kërkojnë heqjen e autobusit nga zona, pasi kanë frikë se kjo i bën njerëzit të rrezikojnë. Ai jetoi në të për 114 ditë, duke shkruar në një ditar për përvojën e tij, para se të vdiste.

Autobusi u bë i famshëm pasi libri doli në 1996, i cili ishte një bestseller, dhe pasi dolën dy filma në dekadat që nga ajo kohë, dhe njerëzit që atëherë kanë bërë thirrje që ajo të dalë në ankand për të mbledhur para për bamirësi.

Tani, është hequr diku i sigurt për ruajtje. /Lajmi.net/

Into the Wild' bus removed from Alaska trail for safety concerns ...
 
Top