5 bimët aromatike që largojnë mushkonjat

TechGuy

Antar
Anëtar/e
Regjistruar
Jun 18, 2020
Mesazhe
824
Pëlqime
23
Pikë
16
Mos të harrojmë se ata transmetojnë zikan, malarien dhe shumë sëmundje të tjera virale, transmeton lajmi.net.

Këtu janë disa sugjerime të këndshme që ti largoni mushkonjat:

  1. Citronella

Qirinjtë e Citronelës zakonisht përdoren këto ditë, por ato përmbajnë kimikate. Në vend që të përdorni këto qirinj, mund të mbështeteni tek bima e citronelës.

Thërrmoni dhe fshijini gjethet e citronelës në lëkurën tuaj për të zmbrapsur mushkonjat e bezdisshme.

  1. Balsami i limonit

Balsami i limonit i përket familjes së nenexhikut. Ka fuqi të jashtëzakonshme shëruese dhe gjithashtu mund të zmbrapsë mushkonjat. Balsami i limonit tërheq gjithashtu fluturat, bletët dhe pjalmuesit e tjerë. Thërrmoni disa gjethe dhe fërkojini në lëkurën tuaj.

  1. Catnip

Mushkonjat e urrejnë atë. Sipas ekspertëve, është një nga repektet më të mira të insekteve që do të përdorni ndonjëherë.

Nepetalactone është një kimikate natyrale që i jep catnip fuqinë e saj të zmbrapsjes.

  1. Marigold

Pyrethrum është një përbërës që gjendet në marigold dhe është i zakonshëm në repektet e insekteve.

Sipas një “metode të kafazit të ekzaminuar”, veprimi i neveritshëm i marigoldit dhe mykut demonstron një veprim të fortë kundërshtues. Mbillni marigoldë afër hyrjes tuaj dhe mbani disa tenxhere në dritaret tuaja.

  1. Borzilok

Borziloku është një mbrojtës i shkëlqyeshëm kundër mushkonjave. Liron aromën e saj pa u shtypur. Një studim i vitit 2011 lëshuar në Malaria Journal konfirmoi që vajrat thelbësorë ofrojnë një mbrojtje 100% nga mushkonjat. /Lajmi.net/
 
Top